Dla Ciebie: PAN ZIEMNIAK! Prawdziwy bohater nie nosi obierek

"Zjedz mięsko, zostaw ziemniaczki" – ten wypowiadany przez polskie babcie klasyk mówi wszystko o tym, jakie jest nasze podejście do ziemniaka. Na dodatek zdanie to zakorzenia w kolejnych pokoleniach niesłuszną i nieuzasadnioną pogardę do tego warzywa. Tymczasem ziemniak pojawił się u nas za sprawą samego Jana III Sobieskiego. Jak to w końcu więc jest z tymi ziemniakami?

autor: Wojciech Grzesiak
21.11.2023

Ziemniak trafił do Europy w XVI w. po podbiciu przez Hiszpanów Imperium Inków i od razu budził na naszym kontynencie mieszane uczucia. Z jednej strony większość osób bała się go jeść, ponieważ uważano, że może powodować groźne choroby. Jednocześnie doceniono jego… urodę, więc przez chwilę służył jako roślina ozdobna. Tymczasem w Andach uprawiano go już 7 tys. lat temu i do dzisiaj w Peru traktuje się ziemniaki z szacunkiem. Uprawia się tam ponad 3,8 tys. odmian ziemniaka, a rdzenni mieszkańcy tych rejonów twierdzą, że odpowiednio użyty może być lekiem na różne choroby.

Ziemniaczana odsiecz

Co łączy ziemniaki, ich przybycie do Polski i bitwę pod Wiedniem z 1683 r.? Otóż bardzo wiele. Według jednych podań Jan III Sobieski otrzymał od cesarza Leopolda I worek ziemniaków w zamian za udaną obronę Wiednia przed Turkami. Inni twierdzą, że ziemniaki zostały znalezione pośród łupów zebranych przez Polaków na polu bitwy. Nazwa rośliny wzięła się oczywiście od tego, że trzeba ją wykopywać z ziemi.

100 twarzy ziemniaka

Pomimo początkowych uprzedzeń, jak wynika z danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w samym tylko 2020 r. przeciętny Polak zjadł 88 kg ziemniaków. W Wielkopolsce zjecie pyry, górale zaserwują wam grule, a na Śląsku podaje się kartofle. W naszym kraju hoduje się obecnie ok. 100 odmian ziemniaka. Za najsmaczniejsze odmiany uznaje się Welox, Irys, Irga, Denar, Flaming i Wineta.

Ziemniak na polskim talerzu musi być kruchy, a tymczasem na zachodzie i w krajach basenu Morza Śródziemnego preferowane są twardsze odmiany. Dlatego nie zdziwcie się, kiedy w Niemczech zamówicie słynne Kartoffelsalat, a we Włoszech sałatkę z ośmiornicą, bo miękko nie będzie.

Jakie potrawy z użyciem ziemniaka są najpopularniejsze w Polsce? W Poznaniu koniecznie zjedzcie pyry z gzikiem albo plyndze z gulaszem. Będąc na Podlasiu, trzeba poznać kołduny, kiszkę ziemniaczaną i cepeliny. Na Śląsku oczywiście rządzą kultowe kluski podawane w towarzystwie rolady i modrej kapusty. Mazowsze stoi pyzami z mięsem. Pyzy znajdziecie również na Kaszubach. W Krakowie królują kugel kartoflany, pasztet z ziemniaków i ziemniaczany sernik.

Doktor ziemniak

W 1983 r. Krystyna Prońko śpiewała "Jesteś lekiem na całe zło". Czy tę piosenkę można dedykować ziemniakowi? Okazuje się, że tak, a wierzenia obecnych mieszkańców Peru i dawnych Inków nie są wyssane z palca. Tak oto papka z surowego ziemniaka może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych stawów i skóry. Sok z surowych ziemniaków sprawdzi się, jeśli macie nadkwasotę lub wrzody żołądka i dwunastnicy.

Może też sprawdzić się jako tonik. Jego nawilżające i oczyszczające działanie hamuje proces starzenia się skóry. Wreszcie ziemniaki są źródłem błonnika, który zapewnia dłuższe uczucie sytości, a więc powinni po nie sięgać walczący z nadmiarem kilogramów. Jak widać, kartofle są niepozorne, ale zdrowe, choć oczywiście nie zastąpią wizyty u lekarza lub specjalisty.

Znajdź to, co kochasz… i zjedz to ze smakiem!

Najdoskonalsza forma ziemniaka? Bez dwóch zdań – CHIPS!

Chrupiące, doprawione, jedyne godne naszych podniebień!

Ziemniak w rytmie pop

Pokrojone w kształt słupków i smażone w głębokim tłuszczu ziemniaki, czy cienkie, osuszone plastry, zazwyczaj usmażone w głębokim tłuszczu, a później okraszone mieszanką przypraw i aromatów to oczywiście frytki i chipsy. Te pierwsze towarzyszą nam przede wszystkim podczas obiadu na mieście, a te drugie – kiedy zapraszamy przyjaciół na wspólne oglądanie meczu lub filmu.

Chipsy i frytki łączy z ziemniakiem jeszcze to, że nie mają łatwego życia. Choć można mieć o nich gorsze zdanie, to chipsy są źródłem łatwo przyswajalnych węglowodanów, błonnika, żelaza, witaminy A, C oraz E. Spożywane z umiarem i przyrządzane z wysokiej jakości składników mogą przynieść wam wiele smacznej radości, a także są doskonałym pretekstem do spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

autor: Wojciech Grzesiak
21.11.2023

Głodnemu ziemniak na myśli!

Ziemniak – towarzysz naszych kulinarnych przygód od wieków. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, jak wydobyć z niego ukryte bogactwo smaku? Zagłębimy się w tajniki przygotowywania tego na pozór prostego, ale w gruncie (nomen omen) rzeczy niesamowitego warzywa. Od ogniskowych doświadczeń po pyszne chipsy Lay’s – przygotujcie się na kulinarne wrażenia!

autor: Justyna Nowaczek
21.11.2023

Zacznijmy od podstaw. Ziemniak, ten skromny bulwiasty przyjaciel, ma w sobie potencjał, który czeka na odkrycie. Aby go wydobyć, musimy zacząć od podstaw.

Ziemniaczana nostalgia. Czy ktoś pamięta smak babcinych ziemniaków duszonych na maśle i posypanych świeżym koperkiem? To jedno z dań, które kojarzy się z domem i rodziną, a ich smaku nie da się podrobić.

Pieczenie w ognisku to prawdziwa klasyka. Dym i ogniste płomienie dodają niepowtarzalnego aromatu i smaku. Oczywiście musisz być gotowy na ryzyko ewentualnego wybuchu ziemniaka, ale warto je podjąć!

Smakowy skok na bungee. Nie, nie mówimy o ziemniaku wykonującym akrobacje na linie. Chodzi nam o smakowy skok z dodatkami. Ziemniak jest elastyczny i chętnie skacze w morską sól, pikantne chilli czy do roztopionego sera.

Magiczna solna kąpiel jest jak spa w luksusowym kurorcie. Namocz ziemniaki w soli, a potem usmaż na złoty kolor. Muszą być chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Prawdziwy raj dla smakoszy!

Ziemniaki Lay’s – czy to magia?

Co jednak z tymi, którzy nie chcą spędzać godzin nad ogniskiem ani majstrować przy przyprawach? Oto rozwiązanie: ziemniaki Lay’s! To prawdziwa magia smaku zamknięta w każdym chrupiącym chipsie.

Nie trzeba już obierać, kroić ani smażyć. Lay’s zrobiło to za nas. Wystarczy sięgnąć po torebkę chipsów, otworzyć ją i zanurzyć się w krainę intensywnego smaku.

Kombinacja alpejska

Gdy chcemy zaszaleć, chipsy możemy potraktować jako podstawę do dalszych smakowitych podbojów. Przykłady? Służymy!

Chipsy z guacamole. Połączenie chrupiących chipsów z kremowym guacamole to strzał w dziesiątkę. Idealne na imprezy lub relaks na kanapie.

Chipsy na kanapce. Połóż kilka chipsów na kanapce z wędliną lub twarożkiem. Dodadzą chrupkości i smaku każdemu kęsowi.

Chipsy na grillu. Czyżbyśmy sugerowali smażone już ziemniaki zgrillować? Dlaczego nie?! Wrzuć kilka chipsów na ruszt i zobacz, jak nabierają jeszcze bardziej intensywnego smaku i zaskakującego aromatu. Będą świetnym dodatkiem do mięs i sałatek.

Chipsy jako panierka. To naprawdę działa! Rozkrusz ulubione chipsy na małe kawałki i użyj ich jako panierki do kurczaka lub ryby. To prawdziwa bomba chrupkości i smaku.

Ziemniak to prawdziwa gwiazda w świecie kulinariów. Możemy go przyrządzać na tysiące sposobów i tysiące razy zostaniemy zaskoczeni. Trzeba tylko podejść do tematu z otwartą głową! Od tradycyjnych dań, przez eksperymenty kulinarne, po chrupiące chipsy Lay’s – ziemniak jest wszechstronny. Niech ta podróż po smaku stanie się inspiracją do kulinarnych eksperymentów. Smacznego!

autor: Justyna Nowaczek
21.11.2023

Ziemniak w dom, smak w dom

Czy można sobie wyobrazić życie bez ziemniaków? To pytanie, które budzi głębokie rozważania i emocje w sercach wielu kulinarnych entuzjastów. Dziś zabierzemy was w podróż przez fascynujący świat ziemniaków, odkryjemy ich tajemnice i dowiemy się, jak długą drogę przeszły one i chipsy Lay's, zanim trafiły na nasze stoły. Gotowi na ziemniakowy rollercoaster?

autor: Marcin Marciniuk
21.11.2023
W poszukiwaniu korzeni. Dosłownie

Ziemniak jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych składników naszej codziennej diety. Statystyczny Polak zjada go ok. 100 kg. Rocznie! Jesteśmy też w czołówkach producentów ziemniaka zarówno w Europie, jak i na świecie. Lubimy myśleć, że jest naszym krajanem i dobrem narodowym. Ale czy wiecie, że ma on swoje korzenie w Ameryce Południowej? Dokładniej mówiąc, w Andach, gdzie był uprawiany tysiące lat przed przybyciem tam Europejczyków. Jego korzenie sięgają prehistorii! W stosunku do tego znamy go naprawdę niedługo… W Europie zadebiutował dopiero w XVI w. za sprawą Hiszpanów.

Teraz przyszedł czas na ciekawostkę: ziemniak nie jest jednym z tych składników, które zyskały popularność od razu. Na początku nie były one chętnie spożywane. Wielu ludzi uważało je za niejadalne, a nawet trujące! Dopiero w miarę upływu czasu i po wielu próbach przekonano Europejczyków, że ziemniaki są bezpieczne i smaczne. To przekonanie rozprzestrzeniło się po Europie, a ziemniaki zaczęły stanowić ważny element wielu kuchni oraz niesamowicie ważny, niejednokrotnie podstawowy składnik diety milionów ludzi. Dowód? Zaraza i nieurodzaj ziemniaków potrafił przyczynić się do wielkiej fali głodu i zmniejszenia populacji Irlandii o… 20 proc.!!!

Do paczek Lay’s trafiają tylko najlepsze ziemniaki specjalnych odmian, najlepiej sprawdzających się w produkcji chipsów.

Dostarczają je zaufani polscy rolnicy z ponad 70 gospodarstw zlokalizowanych na terenie naszego kraju.

Nim trafią do paczek, są starannie selekcjonowane.

Ziemniak na świecie

Dziś ziemniaki są popularne na całym świecie, ale nie wszyscy wiedzą, że istnieją tysiące odmian tego warzywa. Od klasycznych odmian takich jak russet czy red bliss, po bardziej egzotyczne, jakie można znaleźć na kontynentach azjatyckich czy afrykańskich. Każdy ma swoje charakterystyczne cechy smakowe i teksturę, co czyni ziemniaki prawdziwym skarbem dla kucharzy na całym świecie.

Chipsy Lay's – mała paczka historii

Mówiąc Lay’s, myślimy – doskonały smak. Nie zawsze jednak pamiętamy, że nie byłoby go, gdyby nie najlepsze, wyselekcjonowane ziemniaki! Są one cichym, ale niezastąpionym bohaterem.

Może nie każdy wie, że historia tych chipsów sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to Herman W. Lay założył swoją firmę w Macon, w stanie Georgia, USA. Początkowo chipsy były wytwarzane lokalnie i dostarczane do sklepów w okolicach Atlanty. Marka Lay’s wkrótce stała się jedną z najbardziej rozpoznawanych marek chipsów, podobnie jak Frito-Lay, który pod koniec lat 60. stał się wiodącym światowym producentem przekąsek i pozostaje nim do dziś.

Choć Herman nie mógł tego przewidzieć, jego chipsy, tak jak ziemniaki, podbiły serca ludzi na całym świecie. Dziś są dostępne w ponad 200 krajach i oferują różnorodność smaków, która zaspokoi każde podniebienie. Od tradycyjnych solonych po egzotyczne, jak kebab czy ostry ser. Lay's mają w ofercie coś dla dosłownie każdego.

Podobieństwa między ziemniakami a chipsami Lay's

Możecie się zastanawiać, co łączy ziemniaki z chipsami Lay's poza oczywistym faktem, że jedne są składnikiem, a drugie przekąską. Otóż wiele! Oba te produkty przeszły długą i fascynującą drogę od swojego pochodzenia do obecnej popularności.

Pierwszym podobieństwem jest ich uniwersalność. Zarówno ziemniaki, jak i chipsy Lay's, znalazły swoje miejsce na stołach ludzi na całym świecie. To dowód na to, że smak ziemniaka jest uniwersalny i przekracza granice kultur.

Ponadto oba te produkty przeszły pewną rewolucję technologiczną. Ziemniaki były pierwotnie uważane za trujące i niejadalne, ale dzięki rozwojowi technologii uprawy i obróbki stały się nieodłączną częścią naszej diety. Podobnie chipsy Lay's ewoluowały i wciąż ewoluują, zmieniając oblicze… chociażby rolnictwa. W tym także polskiego. W ramach Programu Agrarnego PepsiCo aktualny producent Lay’s współpracuje z 67 gospodarstwami rolnymi z naszego kraju, które na stałe zatrudniają ok. 1200 pracowników i ok. 2200 w sezonie. Suma areałów przeznaczonych na pozyskanie surowca dla PepsiCo wynosi 7000 ha, zapewniając łączną produkcję ziemniaków na poziomie ok. 230 tys. ton rocznie. W Grodzisku Mazowieckim znajduje się jeden z największych i najbardziej nowoczesnych ośrodków produkcyjnych PepsiCo w Europie. Każdego dnia w zakładzie przerabianych jest 750 ton polskich ziemniaków.

Wraz z otwarciem zakładu produkcyjnego Frito-Lay w Grodzisku Mazowieckim w 1993 r. PepsiCo zainicjowało Program Agrarny, który miał służyć zapewnieniu trwałego źródła dostaw do produkcji chipsów ziemniaczanych.

Sukces Programu robi ogromne wrażenie: gospodarstwa rolników uczestniczących w Programie są dziś wielokrotnie większe, zatrudniają podwykonawców, stale inwestują w rozwój i zwiększają swoje zyski. Edward Nalepa, jeden z największych w województwie mazowieckim plantatorów dostarczających ziemniaki dla PepsiCo, powiedział: – W okresie 25 lat zwiększyłem mój areał ponad 20-krotnie, a wielkość zakontraktowanej produkcji wzrosła ponad 40-krotnie.

Ziemniak w dom, smak w dom – to hasło idealnie oddaje naszą fascynację ziemniakami i chipsami Lay's. Oba te produkty przeszły długą drogę, zaskakiwały i zachwycały smakoszy na całym świecie.

Tak więc, gdy sięgniecie po paczkę chipsów Lay's, pamiętajcie, że to nie tylko przekąska. To kawałek historii, to podróż od odległych czasów i krajów aż do waszego stołu. I choć może brzmi to trochę patetycznie, nie można zapominać, że czasem w najprostszych rzeczach kryją się największe przygody.

autor: Marcin Marciniuk
21.11.2023