Głodnemu ziemniak na myśli!

Ziemniak – towarzysz naszych kulinarnych przygód od wieków. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, jak wydobyć z niego ukryte bogactwo smaku? Zagłębimy się w tajniki przygotowywania tego na pozór prostego, ale w gruncie (nomen omen) rzeczy niesamowitego warzywa. Od ogniskowych doświadczeń po pyszne chipsy Lay’s – przygotujcie się na kulinarne wrażenia!

autor: Justyna Nowaczek
21.11.2023

Zacznijmy od podstaw. Ziemniak, ten skromny bulwiasty przyjaciel, ma w sobie potencjał, który czeka na odkrycie. Aby go wydobyć, musimy zacząć od podstaw.

Ziemniaczana nostalgia. Czy ktoś pamięta smak babcinych ziemniaków duszonych na maśle i posypanych świeżym koperkiem? To jedno z dań, które kojarzy się z domem i rodziną, a ich smaku nie da się podrobić.

Pieczenie w ognisku to prawdziwa klasyka. Dym i ogniste płomienie dodają niepowtarzalnego aromatu i smaku. Oczywiście musisz być gotowy na ryzyko ewentualnego wybuchu ziemniaka, ale warto je podjąć!

Smakowy skok na bungee. Nie, nie mówimy o ziemniaku wykonującym akrobacje na linie. Chodzi nam o smakowy skok z dodatkami. Ziemniak jest elastyczny i chętnie skacze w morską sól, pikantne chilli czy do roztopionego sera.

Magiczna solna kąpiel jest jak spa w luksusowym kurorcie. Namocz ziemniaki w soli, a potem usmaż na złoty kolor. Muszą być chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Prawdziwy raj dla smakoszy!

Ziemniaki Lay’s – czy to magia?

Co jednak z tymi, którzy nie chcą spędzać godzin nad ogniskiem ani majstrować przy przyprawach? Oto rozwiązanie: ziemniaki Lay’s! To prawdziwa magia smaku zamknięta w każdym chrupiącym chipsie.

Nie trzeba już obierać, kroić ani smażyć. Lay’s zrobiło to za nas. Wystarczy sięgnąć po torebkę chipsów, otworzyć ją i zanurzyć się w krainę intensywnego smaku.

Kombinacja alpejska

Gdy chcemy zaszaleć, chipsy możemy potraktować jako podstawę do dalszych smakowitych podbojów. Przykłady? Służymy!

Chipsy z guacamole. Połączenie chrupiących chipsów z kremowym guacamole to strzał w dziesiątkę. Idealne na imprezy lub relaks na kanapie.

Chipsy na kanapce. Połóż kilka chipsów na kanapce z wędliną lub twarożkiem. Dodadzą chrupkości i smaku każdemu kęsowi.

Chipsy na grillu. Czyżbyśmy sugerowali smażone już ziemniaki zgrillować? Dlaczego nie?! Wrzuć kilka chipsów na ruszt i zobacz, jak nabierają jeszcze bardziej intensywnego smaku i zaskakującego aromatu. Będą świetnym dodatkiem do mięs i sałatek.

Chipsy jako panierka. To naprawdę działa! Rozkrusz ulubione chipsy na małe kawałki i użyj ich jako panierki do kurczaka lub ryby. To prawdziwa bomba chrupkości i smaku.

Ziemniak to prawdziwa gwiazda w świecie kulinariów. Możemy go przyrządzać na tysiące sposobów i tysiące razy zostaniemy zaskoczeni. Trzeba tylko podejść do tematu z otwartą głową! Od tradycyjnych dań, przez eksperymenty kulinarne, po chrupiące chipsy Lay’s – ziemniak jest wszechstronny. Niech ta podróż po smaku stanie się inspiracją do kulinarnych eksperymentów. Smacznego!

autor: Justyna Nowaczek
21.11.2023

Ziemniak w dom, smak w dom

Czy można sobie wyobrazić życie bez ziemniaków? To pytanie, które budzi głębokie rozważania i emocje w sercach wielu kulinarnych entuzjastów. Dziś zabierzemy was w podróż przez fascynujący świat ziemniaków, odkryjemy ich tajemnice i dowiemy się, jak długą drogę przeszły one i chipsy Lay's, zanim trafiły na nasze stoły. Gotowi na ziemniakowy rollercoaster?

autor: Marcin Marciniuk
21.11.2023
W poszukiwaniu korzeni. Dosłownie

Ziemniak jest dzisiaj jednym z najpopularniejszych składników naszej codziennej diety. Statystyczny Polak zjada go ok. 100 kg. Rocznie! Jesteśmy też w czołówkach producentów ziemniaka zarówno w Europie, jak i na świecie. Lubimy myśleć, że jest naszym krajanem i dobrem narodowym. Ale czy wiecie, że ma on swoje korzenie w Ameryce Południowej? Dokładniej mówiąc, w Andach, gdzie był uprawiany tysiące lat przed przybyciem tam Europejczyków. Jego korzenie sięgają prehistorii! W stosunku do tego znamy go naprawdę niedługo… W Europie zadebiutował dopiero w XVI w. za sprawą Hiszpanów.

Teraz przyszedł czas na ciekawostkę: ziemniak nie jest jednym z tych składników, które zyskały popularność od razu. Na początku nie były one chętnie spożywane. Wielu ludzi uważało je za niejadalne, a nawet trujące! Dopiero w miarę upływu czasu i po wielu próbach przekonano Europejczyków, że ziemniaki są bezpieczne i smaczne. To przekonanie rozprzestrzeniło się po Europie, a ziemniaki zaczęły stanowić ważny element wielu kuchni oraz niesamowicie ważny, niejednokrotnie podstawowy składnik diety milionów ludzi. Dowód? Zaraza i nieurodzaj ziemniaków potrafił przyczynić się do wielkiej fali głodu i zmniejszenia populacji Irlandii o… 20 proc.!!!

Do paczek Lay’s trafiają tylko najlepsze ziemniaki specjalnych odmian, najlepiej sprawdzających się w produkcji chipsów.

Dostarczają je zaufani polscy rolnicy z ponad 70 gospodarstw zlokalizowanych na terenie naszego kraju.

Nim trafią do paczek, są starannie selekcjonowane.

Ziemniak na świecie

Dziś ziemniaki są popularne na całym świecie, ale nie wszyscy wiedzą, że istnieją tysiące odmian tego warzywa. Od klasycznych odmian takich jak russet czy red bliss, po bardziej egzotyczne, jakie można znaleźć na kontynentach azjatyckich czy afrykańskich. Każdy ma swoje charakterystyczne cechy smakowe i teksturę, co czyni ziemniaki prawdziwym skarbem dla kucharzy na całym świecie.

Chipsy Lay's – mała paczka historii

Mówiąc Lay’s, myślimy – doskonały smak. Nie zawsze jednak pamiętamy, że nie byłoby go, gdyby nie najlepsze, wyselekcjonowane ziemniaki! Są one cichym, ale niezastąpionym bohaterem.

Może nie każdy wie, że historia tych chipsów sięga lat 30. ubiegłego wieku, kiedy to Herman W. Lay założył swoją firmę w Macon, w stanie Georgia, USA. Początkowo chipsy były wytwarzane lokalnie i dostarczane do sklepów w okolicach Atlanty. Marka Lay’s wkrótce stała się jedną z najbardziej rozpoznawanych marek chipsów, podobnie jak Frito-Lay, który pod koniec lat 60. stał się wiodącym światowym producentem przekąsek i pozostaje nim do dziś.

Choć Herman nie mógł tego przewidzieć, jego chipsy, tak jak ziemniaki, podbiły serca ludzi na całym świecie. Dziś są dostępne w ponad 200 krajach i oferują różnorodność smaków, która zaspokoi każde podniebienie. Od tradycyjnych solonych po egzotyczne, jak kebab czy ostry ser. Lay's mają w ofercie coś dla dosłownie każdego.

Podobieństwa między ziemniakami a chipsami Lay's

Możecie się zastanawiać, co łączy ziemniaki z chipsami Lay's poza oczywistym faktem, że jedne są składnikiem, a drugie przekąską. Otóż wiele! Oba te produkty przeszły długą i fascynującą drogę od swojego pochodzenia do obecnej popularności.

Pierwszym podobieństwem jest ich uniwersalność. Zarówno ziemniaki, jak i chipsy Lay's, znalazły swoje miejsce na stołach ludzi na całym świecie. To dowód na to, że smak ziemniaka jest uniwersalny i przekracza granice kultur.

Ponadto oba te produkty przeszły pewną rewolucję technologiczną. Ziemniaki były pierwotnie uważane za trujące i niejadalne, ale dzięki rozwojowi technologii uprawy i obróbki stały się nieodłączną częścią naszej diety. Podobnie chipsy Lay's ewoluowały i wciąż ewoluują, zmieniając oblicze… chociażby rolnictwa. W tym także polskiego. W ramach Programu Agrarnego PepsiCo aktualny producent Lay’s współpracuje z 67 gospodarstwami rolnymi z naszego kraju, które na stałe zatrudniają ok. 1200 pracowników i ok. 2200 w sezonie. Suma areałów przeznaczonych na pozyskanie surowca dla PepsiCo wynosi 7000 ha, zapewniając łączną produkcję ziemniaków na poziomie ok. 230 tys. ton rocznie. W Grodzisku Mazowieckim znajduje się jeden z największych i najbardziej nowoczesnych ośrodków produkcyjnych PepsiCo w Europie. Każdego dnia w zakładzie przerabianych jest 750 ton polskich ziemniaków.

Wraz z otwarciem zakładu produkcyjnego Frito-Lay w Grodzisku Mazowieckim w 1993 r. PepsiCo zainicjowało Program Agrarny, który miał służyć zapewnieniu trwałego źródła dostaw do produkcji chipsów ziemniaczanych.

Sukces Programu robi ogromne wrażenie: gospodarstwa rolników uczestniczących w Programie są dziś wielokrotnie większe, zatrudniają podwykonawców, stale inwestują w rozwój i zwiększają swoje zyski. Edward Nalepa, jeden z największych w województwie mazowieckim plantatorów dostarczających ziemniaki dla PepsiCo, powiedział: – W okresie 25 lat zwiększyłem mój areał ponad 20-krotnie, a wielkość zakontraktowanej produkcji wzrosła ponad 40-krotnie.

Ziemniak w dom, smak w dom – to hasło idealnie oddaje naszą fascynację ziemniakami i chipsami Lay's. Oba te produkty przeszły długą drogę, zaskakiwały i zachwycały smakoszy na całym świecie.

Tak więc, gdy sięgniecie po paczkę chipsów Lay's, pamiętajcie, że to nie tylko przekąska. To kawałek historii, to podróż od odległych czasów i krajów aż do waszego stołu. I choć może brzmi to trochę patetycznie, nie można zapominać, że czasem w najprostszych rzeczach kryją się największe przygody.

autor: Marcin Marciniuk
21.11.2023

W zdrowym ziemniaku – zdrowy chips! Odpowiedzialna paczka

Parafrazując klasyka, uprawa ziemniaków to nie jest bułka z masłem. Choć mogłoby się wydawać, że są mało wymagające, to jednak potrzebują dużo fachowej opieki i miłości, by chipsy, którymi się zajadacie, były smaczne i chrupiące. Odpowiedzialne uprawy to nie tylko wysoka jakość produktów, ale również wiele korzyści dla środowiska i rolników. Jak to wygląda w praktyce?

autor: Wojciech Grzesiak
21.11.2023

Ziemniaki doskonale odnajdują się w każdej sytuacji. Sadzone na głębokości 15-18 cm nie potrzebują wielkiego pola uprawnego, ponieważ można je uprawiać na działce, w przydomowym ogrodzie,a nawet na balkonie. Oczywiście trzeba uważać na zarazę ziemniaczaną, stonkę i inne zagrożenia. Czy to oznacza, że każdy z nas może założyć przydomową hodowlę ziemniaków, z których powstaną chipsy Lay's? Tu musimy was zmartwić – to nie jest takie proste, jak mogłoby wynikać ze wstępu. Załóżcie ulubione kalosze i ruszamy na pole, ale nie w krakowskim rozumieniu tego wyrażenia.

Ziemniaczany casting

Żeby zostać farmerem, którego ziemniaki trafią do paczek z chipsami Lay's, trzeba wcześniej odpowiednio się do tego przygotować. Właściciel marki, koncern PepsiCo, stworzył bank praktyk dla rolnictwa regeneracyjnego. Właściciele gospodarstw są odpowiednio edukowani w zakresie gospodarki zasobami wodnymi, zarządzania ziemią i innych ważnych kwestii. Jednymi z głównych założeń są redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz poprawa efektywności wykorzystania wody. To sprawia, że chipsy Lay’s są zdrowe, a uprawa ziemniaków, z których powstają – przyjazna dla środowiska.

Ziemniaki dostarczają rolnicy z ponad 70 gospodarstw, które znajdują się pod opieką Programu Agrarnego PepsiCo. Najpierw kartofle trafiają do mycia, później są obierane i starannie selekcjonowane. Jeżeli dodamy do tego fakt, że tylko 10 spośród kilku tysięcy istniejących na świecie odmian ziemniaków trafia do paczek Lay's, to wychodzi, że łatwiej dostać się na studia dzienne na kierunku prawniczym. Dzięki temu zawsze możecie liczyć na ten sam niepowtarzalny smak.

Ziemniaki w chipsach Lay’s pochodzą z 70 gospodarstw z całej Polski – to ponad 200 tys. ton rocznie.

Kartofle mogą rosnąć w każdym typie gleby, ale nie zawsze oznacza to, że będą dobre.

Zrównoważone rolnictwo to nie tylko troska o środowisko, ale również o lokalne społeczności.

Zrównoważone rolnictwo

Co roku PepsiCo kupuje ponad 200 tys. ton ziemniaków od polskich rolników. Program Zrównoważonego Rolnictwa funkcjonuje od ponad 30 lat i ma zapewnić szersze spojrzenie na otoczenie gospodarstw pod kątem środowiskowym, społecznym i ekonomicznym. W tym pierwszym zwraca się uwagę na ograniczenie zużycia energii, stosowanie odpowiednich nawozów w odpowiednim czasie i ograniczenie korzystania z zasobów wodnych, które w Polsce mocno się skurczyły w ostatnich latach.

Filar społeczny to bezpieczeństwo i higiena pracy oraz upewnienie się, że pracownicy gospodarstw są odpowiednio wynagradzani. PepsiCo angażuje się też w miarę możliwości w sprawy lokalnych społeczności. Za filarem ekonomicznym kryje się maksymalizacja wydajności i ograniczanie strat, a także jasne i przejrzyste warunki współpracy. To wszystko sprawia, że wy możecie cieszyć się waszymi ulubionymi chipsami, a rolnicy i pracownicy gospodarstw – spokojną przyszłością.

autor: Wojciech Grzesiak
21.11.2023